Ne propustite
Rukometna reprezentacija danas gostuje u Latviji

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine igraće danas protiv Latvije u gostujućoj utakmici 4. kola kvalifikacija grupe 5 za prolaz u baraž SP-a 2015. godine u Kataru.

Podsjetimo, naši rukometaši savladali su Latviju 27:26 u Vitezu (2. januara) i danas će u latvijskom gradu Dobeleu pokušati stići do ukupno četvrte pobjede kojom bi se dodatno učvrstili na liderskoj poziciji.

Ubrzati igru

Zuhdija Korkarić, pomoćnik selektora bh. tima, rekao je da je optimista te da vjeruje da je naša selekcija u stanju izboriti povoljan rezultat u današnjem revanšu (13.50 sati) protiv Latvijaca.

”U utakmici odigranoj u Vitezu protiv Latvije pokazali smo dva lica. U prvom poluvremenu igrali smo dobro, onako kako smo se dogovorili i na kraju tog djela utakmice imali prednost od 17:11. Ali, u nastavku smo doživjeli pad.

Reprezentativci koji su nosili igru, umorili su se, a njihove zamjene nisu adekvatno odgovorile zadacima. Latvijci su nam počeli stvarati probleme, pogotovo po desnoj strani. No, sada nam slijedi revanš u kojem želimo pobijediti, a odgovarao bi nam i neriješen rezultat”. kazao je Korkarić i dodao:
”Osnovno je da ubrzamo igru te da odigramo dobro u odbrani. Moramo pokušati brzom igrom, polukontrom ili kontrom, stići do puno laganih golova. Ja sam vječiti optimist i  nadam se da ćemo se iz Latvije vratiti sa pobjedom”, istakao je Korkarić.

Bh. reprezentativci Ivan Karačić, Faruk Halilbegović i golman Benjamin Burić iskazali su sličan stav.

”Smatram da je naša pobjeda u prvoj utakmici sa Latvijom mogla biti izražena i sa većom golom razlikom. U drugom poluvremenu nas nije dobro krenulo. Nismo mogli zabijati, a Latvijci su se razigrali i rezultatski nas stigli na samo gol, ili dva razlike u našu korist. Iskreno, tada nas je malo uzdrmala i nervoza, ali sada je sve to druga priča. Mi idemo na pobjedu, ovo je naša prva meč-lopta za osvajanje prvog mjesta u grupi i nadam se da ćemo je iskoristiti. Poslije meča sa Latvijom, u Vitez nam dolazi Estonija u narednoj utakmici u kojoj gosti, po mom mišljenju, neće imati nikakvih šansi”, rekao je Karačić.

Golman Benjamin Burić naglasio da razlog neubjedljive pobjede nad Latvijom leži u činjenici što naši rukometaši u drugom poluvremenu nisu iskoristili nekoliko zicera, kao i zbog toga što nisu blagovremeno zatvarali ‘rupe’ u  našoj odbrani.

”Svi smo svjesni grešaka u drugom poluvremenu prve utakmice sa Latvijom. Možemo igrati bolje. Moramo u današnjem meču odigrati onako kako smo igrali u prvom poluvremenu protiv Latvije u Vitezu, kada smo imali veliko vodstvo”, izjavio je Benjamin Burić.

Ključna utakmica

Bh. reprezentativac Faruk Halilbegović naglasio je da je posljednjom pobjedom u kvalifikacijama u velikoj mjeri otvoren put ka prolazu u baraž SP-a.

”Za mene je ovo ključna utakmica. Ako pobijedimo, vjerujem da je naš glavni posao u kvalifikacijama praktično završen. Kvalitetom zaslužujemo da obezbijedimo plasman u dalje takmičenje”, kazao je Halilbegović.

Izabranici selektora BiH Dragana Markovića, nakon današanjeg okršaja sa Latvijcima, dočekuju Estoniju, 8. januara, u Vitezu, a posljednji kvalifikacioni meč u grupi igraće protiv Portugala, u Mafri, 12. januara.